8-TYGODNIOWY, CERTYFIKOWANY KURS REDUKCJI STRESU MBSR (MINDFULNESS BASED STRESS REDUCTION)

  Co to jest mindfulness i MBSR?

Mindfulness możemy zdefiniować jako świadomość, która wyłania się, gdy rozmyślnie i bez osądzania zwracamy uwagę na rzeczywistość w chwili bieżącej. Praktykując ten rodzaj medytacji zapraszamy do swojego życia życzliwość i ciekawość, obejmujemy z łagodnością cokolwiek nam się przydarza, a przy okazji możemy doświadczyć: redukcji stresu, wzmocnienia układu immunologicznego, lepszego radzenia sobie z chronicznymi chorobami i bólem, poprawy pamięci, wytrzymałości umysłowej i fizycznej. Badania wykazują także, że mindfulness ma znaczące efekty w zapobieganiu nawrotom depresji, a lęk i drażliwość tracą intensywność. Regularna praktyka wpływa pozytywnie na budowanie relacji i poziom szczęścia.

Najbardziej znany i skuteczny program rozwoju uważności nosi nazwę Mindfulness Based Stress Reduction, w skrócie MBSR. Opracował go w 1979r. Jon Kabat-Zinn, neurobiolog z University of Massachusetts w USA. Metodyka wypracowana przez Kabat-Zinna oparta jest na świeckich technikach medytacyjnych, wywodzących się z tradycji buddyjskiej.

Dlaczego MBSR trwa 8 tygodni?

Żeby zmienić nawykowe zachowania i schematy, nasz mózg potrzebuje 8 tygodni. Po tym czasie możemy zauważyć utrwalanie się trenowanych, nowych wzorców zachowania i myślenia. Jak wszystkie istotne rzeczy w naszym życiu i ta potrzebuje czasu, żeby zaistnieć, żebyśmy mogli spokojnie wprowadzić praktykę do swojego dnia, zasmakować treningu uważności pod okiem nauczyciela i poczuć wsparcie grupy.

Dlaczego spotkania trwają 2,5 godziny?

Przez większą część naszego dnia jesteśmy na tzw. autopilocie. Wykonujemy zadania, automatycznie realizujemy obowiązki, ale też po prostu trwamy w trybie działania. Żeby doświadczyć przestawiania się na tryb bycia, rejestrowania zalet medytacji i wyciszenia, spokojnego podzielenia się spostrzeżeniami, potrzebujemy około 2,5 godziny. Pierwsze i ostatnie spotkania trwają 2 godziny 45 minut.

Dlaczego MBSR warto zrobić z Angeliką?

Praktykuję jogę i medytację od ponad 15 lat. Mam doświadczenie w prowadzeniu kursów i warsztatów związanych z jogą i mindfulness. Przeszłam przez wieloletni chroniczny stres i wypalenie zawodowe. Kurs MBSR, a potem dalsza, regularna praktyka okazały się najskuteczniejszą metodą na poradzenie sobie z trudnymi chwilami i otworzyły mi drogę do życia w pełni. Jestem głęboko przekonana, że każdy kto ma odwagę zadbać o siebie i praktykować, doświadczy zmian, a może nawet odzyska swoje życie, poluźniając uchwyt stresu. 

 

Daty spotkań (niedziele)

Spotkanie 1           1.03.2020  g. 18:15-21

Spotkanie 2           8.03.2020  g. 18:15-20:45

Spotkanie 3           15.03.2020  g. 18:15-20:45

Spotkanie 4           22.03.2020  g. 18:15-20:45

Spotkanie 5           29.03.2020  g. 18:15-20:45

Spotkanie 6           5.04.2020  g. 18:15-20:45

Spotkanie 7           18.04.2020  g. 13-20 dzień uważności (sobota)

Spotkanie 8           19.04.2020  g. 18:15-20:45

Spotkanie 9           26.04.2020  g. 18:15-21

 

Miejsce: Samadhi Joga ul. Mielczarskiego 1, Warszawa Kabaty
Koszt: 990zł

Zapraszam do zapisów i na indywidualne (bezpłatne) spotkanie przed kursem

 

Angelika Kucharska angiekucharska@gmail.com tel: 501 372 381

Z wykształcenia filolożka i psycholożka, z pasji nauczycielka i joginka.
Joga jest w moim życiu od 20 lat, do medytacji długo dojrzewałam, aż stała się kolejną nieodłączną częścią mojego dnia. A z nią pojawił się uważny ruch, jedzenie, myślenie i praca, życie.
Prowadzę firmę Today zajmującą się nauczaniem i szkoleniami.
Jestem certyfikowanym nauczycielem jogi (RYT 200 Yoga Alliance accredited) oraz uważności (jestem nauczycielką w trakcie certyfikacji MBSR Mindfulness Based Stress Reduction accredited by The Institute for Mindfulness Based Approaches).

https://todayyogaandmindfulness.jimdo.com/OPNIE UCZESTNIKÓW

Kurs mindfulness otwiera oczy i daje do myślenia. Zaczyna coś nowego. 
Obecność i uważność to coś co można przeoczyć w życiu:) Dobrze, że 
trafiłem do Ciebie. Jeszcze raz bardzo dziękuję.

 

Maciej Woźniak

 

Ukończyłam wiele kursów rozwoju osobistego, ale jak do tej pory MBSR był dla mnie chyba największym wyzwaniem. Znaleźć czas dla siebie, by usiąść lub położyć się i zatrzymać się choć na chwilę i po prostu być to niby proste, ale wcale nie takie łatwe… A jednak wybrałam ten kurs, by tego doświadczyć. Na co dzień jestem osobą dość dynamiczną i multitasking to moje drugie imię. Jakież było moje zdziwienie, kiedy zdałam sobie sprawę, że żyjąc w ten sposób niemal bez chwili zatrzymania jestem w bezustannym stresie, a wielozadaniowość po prostu nie działa. To iluzja. Jedna z wielu, w której żyłam. Ćwiczę jogę od paru ładnych lat, byłam już na tylu kursach rozwoju, wydawało mi się, że jestem świadoma. Medytacja uważności pokazała mi, jak dużo pracy przede mną, a jednocześnie ukierunkowała mnie na właściwe tory na drodze do swojego serca, do samej siebie. I choć mam wrażenie, że to dopiero początek, to wiem, że to dobry początek. Zmiany, które zaważyłam, to m.in.:

·  Głębsza praktyka pozycji jogi (asan) na poziomie umysłu i ducha i bardziej w zgodzie ze sobą i swoim ciałem

·  Lepsza kontrola swoich emocji

·  Mniej kawy i jedzenia (choć jem zdrowo, czasem mam tendencje do przejadania się)

·  Prawo do odpoczynku i zadbania o siebie

·  Większa odpowiedzialność za swoje życie i decyzje, jeszcze bardziej świadome wybory

·  Większa cierpliwość dla synka

·  Umiejętność częstszego włączania swojego wewnętrznego obserwatora

·  Większy spokój wewnętrzny

·  Rzadsze „sprawdzanie” telefonu – korzystam z niego bardziej świadomie

·  Podjęcie decyzji o oczyszczeniu ciała na poziomie fizycznym oraz psychicznym (uporanie się z nagromadzonymi emocjami)

·  Uruchomił się we mnie proces głębokiej przemiany

Polecam MBSR każdemu, kto chce zyskać proste narzędzia do lepszego radzenia sobie z codziennymi przeciwnościami losu, które tak naprawdę są naszymi drogowskazami i jeśli tylko będziemy uważni (mindful), to z pewnością będziemy żyć bardziej świadomie i szczęśliwie!

Polecam z serca MBSR u Angeliki, która jest uosobieniem tego, czego naucza. Cudownie autentyczna, uważna, spokojna, potrafiąca cierpliwie słuchać i nieporuszona jak góra - oj dużo można się od niej nauczyć! 

 

 

Katarzyna Waśniewska

 


Ukończyłem ten kurs i chcę go zarekomendować każdemu, nie tylko osobom

Zestresowanym😊 Zapisałem się na niego z tego właśnie powodu, ale uzyskałem

znacznie więcej.

Oprócz redukcji stresu poprawiła się u mnie koncentracja, lepiej panuję na emocjami,

stałem się bardziej zrównoważony i częściej doświadczam wewnętrznego spokoju.

Poza tym bardziej cieszą mnie tzw. małe rzeczy i do szczęścia potrzebuję znacznie

mniej zewnętrznych bodźców. Często nie pędzę już tak bezmyślnie do przodu i udaje

mi się doświadczać bycia tu i teraz.

Warunkiem jest tylko regularne i sumienne wykonywanie ćwiczeń. Nie trzeba ich

rozumieć, trzeba tylko robić😊 To naprawdę ważne, w przeciwnym razie nie będzie

efektu albo będzie on częściowy.

Bardzo polecam zajęcia z Angeliką. Jej przyjazna, empatyczna i nieoceniająca

postawa spowodowała, że bardzo przyjemnie spędziłem ten czas na zajęciach.

 

Jacek


Jeżeli chcesz zmienić swoje życie, ale do końca nie wiesz, w którą stronę chcesz pójść, to zajęcia z Uważności pomogą w wyborze drogi. Jeżeli natomiast już podjąłeś decyzję co do nowej ścieżki życiowej, to zajęcia z Uważności pomogą w podążaniu tą nową drogą. 

Szczerze zachęcam i polecam Angelikę jako Twoją przewodniczkę.

 

Sławek